Sıfırlama Tekniği

Home / Services / Sıfırlama Tekniği

Sınavlara hazırlık süreci öğrenciler için oldukça zorlu bir süreçtir. Özellikle tarih veya biyoloji gibi geniş kapsamlı konuları öğrenmek, detayları ezberlemek ve bunları birleştirerek sınavlarda başarılı olmak oldukça zor bir iştir. Bu süreçte, öğrenciler zaman zaman stresli ve kaygılı hale gelebilirler ve bu durum da performanslarını olumsuz etkileyebilir.

Öte yandan uzun süreli çalışmalarla yeni konuları öğrenirken, daha önce öğrenilen konuların unutulması sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu durum, öğrencilerin sınavlarda hatalar yapmasına ve performanslarının düşük olmasına neden olabilir. Ancak, bu durumla başa çıkabilmek için Odtülüler Yusuf Öncebe Eğitim Kurumları olarak Sıfırlama Tekniği’ni öneriyoruz.

Sıfırlama Tekniği hataları en aza indirgemek amacıyla kullanılan yoğun bir çalışma planı uygulamasına dayanır. Sıfırlama tekniği temelde aktif ve sabit çalışma evresi olarak iki tür çalışma evresini kapsayan bir tekniktir. Belirli bir derste hataları sıfıra indirmek için 9-10 ay gibi uzun çalışma yöntemleri yerine 15-20 günlük bir yoğun çalışma yapılarak istenilen sonuçlar elde edilebilir. Bu teknik günlük 4-5 saatlik çalışma süresini gerekli kılar.

Aktif çalışma evresi, ilgili dersle ilgili konu anlatımı kitabı aracılığıyla yapılan konu öğrenme evresidir. Ancak sadece konu anlatımına odaklanmak yerine, konuyu anlamak ve öğrenmek için interaktif bir yöntem kullanır. Bu nedenle, sözel dersler için konu anlatımlı güçlü bir kaynak kitaba ihtiyacınız olacaktır. Bu kaynak kitapla birlikte, 30 adet deneme sınavına da ihtiyacınız olacaktır.

Günlük 1.5-2 saatlik aktif çalışma süresi boyunca, konu anlatımlı kitaptan konu çalışması yapmanız gerekiyor. Bu süre zarfında, konuları anlamak ve öğrenmek için notlar almanızı öneririz. Kalan 3 saat ise sabit çalışma evresidir. Bu evrede konu anlatımıyla ilgili testler ve örnek sorular çözülür.

Ardından, temin edilen denemelerden 3-4 deneme sınavının sadece çalışılan dersle ilgili soruları üst üste çözmelisiniz. Deneme sınavı çözümünden sonra, boş veya yanlış cevapladığınız soruların cevaplarını ve çözümlerini inceleyin. Bu şekilde, hatalarınızı sıfıra indirmek için konu anlatımının sadece o kısmına dönerek tekrar yapabilirsiniz.

Bu programı, sözel derslerden herhangi birini 15-20 gün içinde hatasız hale getirmek için kullanabilirsiniz. Ancak, her gün düzenli çalışmanız ve disiplinli olmanız gerekiyor. Ayrıca, programı uygulamadan önce uyku düzeninizi düzeltmeniz, sağlıklı beslenmeniz ve egzersiz yapmanız da önemlidir. Bu şekilde, sınavlara hazırlık sürecinde daha etkili bir şekilde çalışabilirsiniz.

Bu teknik, öğrencilerin daha önce öğrendikleri bilgileri unutmalarına veya yanlış anlamalarına yol açabilecek hataların ve eksikliklerin ortadan kaldırılmasını amaçlar. Sıfırlama tekniği sayesinde, eğitim sürecine temiz bir sayfa ile başlanarak, öğrenme kalitesi ve verimliliği artırılabilir. Böylece, öğrencilerin akademik başarıları ve yaşam boyu öğrenme becerileri üzerinde olumlu bir etki yaratılabilir.

Odtülüler Yusuf Öncebe Eğitim Kurumları olarak sınavlara hazırlanırken, öğrenme sürecinizdeki hataları minimize etmek ve başarı şansınızı artırmak için sıfırlama tekniği kullanmanızı öneriyoruz. Alanında uzman öğretmenlerimiz ve koçlarımız öğrencilerimizi sıfırlama tekniği başta olmak üzere çeşitli hafıza teknikleri ve çalışma stratejilerini uygulama konusunda teşvik etmenin yanı sıra bu teknik ve stratejileri uygulama konusunda destek de olmaktadır.